Voľby 2012 - Election by mail – postreh z Maďarska

Autor: Pavol Žibrita | 2.3.2012 o 10:14 | Karma článku: 11,41 | Prečítané:  1022x

Ako Slovák, ktorý dlhodobo žije a pracuje v cudzine, som voľby pravidelne ignoroval. Zdalo sa mi komplikované, nákladné a zbytočné cestovať kvôli tomu na veľvyslanectvo či konzulát. No teraz je to iné.  Voľba poštou je naozaj jednoduchá, len sa treba odhodlať. V zahraničí žijú a pracujú tisícky Slovákov, a preto ma dosť prekvapuje, keď sa z médií dozvedám, ako málo z nich mieni tento spôsob voľby využiť. V podstate ten nezáujem voliť zo zahraničia celkom chápem. A chápem aj nezáujem a sklamanie ľudí  u nás doma. Tých príčin je milión, ale skutočných argumentov prečo nevoliť je už podstatne menej.

Uvediem niekoľko dôvodov, prečo som sa rozhodol voliť po dlhšom čase zo zahraničia a prečo mienim odovzdať svoj hlas niektorej zo stredopravých strán.

1. dôvod - imidž SR - keď žijete v zahraničí, všetko, čo sa odohráva doma, vnímate oveľa citlivejšie. Ak sa Slovensku darí, ste dvojnásobne hrdý, ak  robia politici hlúposti, cítite sa trápne, hlavne vtedy, keď sa tie ich blbosti snažíte vysvetliť svojim priateľom tu za hranicami. Pritom nie je jedno, v ktorej krajine žijete a pracujete. Ak by som žil a pracoval  napr. v USA, Anglicku, Nemecku, Holandsku atď., pravdepodobne by ma voľby  na Slovensku nevzrušovali. No ja žijem v Maďarsku, a tu na život Slováka, Slovákov má výsledok našich volieb priamy vplyv. Viem, o čom hovorím, lebo som to na vlastnej koži zažil už viackrát (neskôr o tom určite napíšem). Teraz hádam bude stačiť, ak poviem, že za vlády Mečiara alebo Fica so Slotom bola spoločenská klíma pre tu žijúcich Slovákov neporovnateľne horšia, ako keď vládol Dzurinda alebo Radičová. Tých nám tu dokonca závideli... Fakt!

2. dôvod - peniaze - keď som prišiel pracovať do Maďarska, boli naši južní susedia ďaleko pred nami hádam vo všetkých ukazovateľoch. Dnes nám závidia. Posledné dve ľavicové vlády ho za 8 rokov doviedli na pokraj štátneho krachu. Kto pracuje v Maďarsku dlhší čas, môže potvrdiť, že sprvoti zarábal viac ako na Slovensku, no dnes zarába doslova zo dňa na deň menej a menej. Ľavicové vlády v Maďarsku nikdy nevládli, len sľubovali, klamali, rozdávali a zadlžovali...To isté robil počas celej svojej vlády aj Smer a len vďaka zmene, ktorá nastala, sme neskončili ako Maďari. Ak však teraz socialistom doprajeme vládnutie, dopadneme ako naši južní susedia, ba možno aj horšie.

3. dôvod - zdravý rozum - tisíckrát radšej stredopravý koaličný zlepenec, ako vláda jednej ľavicovej strany!  Všetci vieme, čo znamená v našom priestore (no nielen v ňom) vláda jednej strany. Maďari a s nimi, žiaľ, aj všetky tu žijúce národnosti to už začínajú čoraz zreteľnejšie pociťovať. Veď čo sa takému vodcovi (Orbánovi) s ústavnou väčšinou v parlamente v noci prisnilo, to mu ráno parlament schváli. A ako sa dostal  k takej veľkej moci? Dali mu ju sklamaní voliči! Na Slovensku je teraz hrozne veľa sklamaných ľudí, a tak nám hrozí ,že sa stane niečo podobné ako v Maďarsku - ibaže v červenom... lebo tie tisícky sklamaných (ozaj, čím sklamaných?) voliť nepôjdu alebo budú voliť Smer. Zdravý rozum však káže nedať moc jednej strane, jednému človeku!

Hovorí sa, že:...každý má takú vládu, akú si zaslúži. Dajme tomu....no Fico si tú vládu rozhodne nezaslúži, ani Slovensko toho Fica...

Nech už voľby u nás na Slovensku dopadnú akokoľvek, budem tu v Maďarsku spokojnejšie spávať, že som tú obálku s nadpisom - ELECTION BY MAIL - odoslal....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?