Fico – Orbán... na ceste k zblíženiu?

Autor: Pavol Žibrita | 9.5.2012 o 10:07 | Karma článku: 12,15 | Prečítané:  453x

Ako som už spomenul, v živote Slovákov v Maďarsku sa okamžite odzrkadlí každé „šustnutie či brept" politikov z oboch strán Dunaja. A tak mi nedávno moji maďarskí priatelia obili o hlavu, že prečo Fico trestá len Maďarov. Vraj sa vyjadril v tom zmysle, že na Slovensku môže mať dvojaké občianstvo hocikto, len Maďari nie! Maďarské médiá túto bublinu okamžite vypustili, no našťastie rýchlo spľasla. Nedávne stretnutie  slovenského a maďarského premiéra v Poľsku, ako aj vyjadrenia oboch ministrov zahraničných vecí k otázke dvojakého občianstva ma presvedčilo o tom, že táto téma v slovensko-maďarských vzťahoch nebude pre najbližšie obdobie aktuálna. Zdá sa, že obidve krajiny (premiéri?) majú iné problémy a budú hľadať vo vzájomných vzťahoch, ako sa vyjadril náš premiér, také riešenia, ktoré sú podľa neho: „... odsúdené na úspech". Rokovanie o dvojakom občianstve je zatiaľ, vzhľadom na nezlučiteľné postoje oboch vlád, odsúdené na neúspech, a to imidž oboch premiérov nezlepší. Postoje k nemu sú ešte stále natoľko odlišné, že o nejakej dohode v blízkej budúcnosti nemôže byť ani reči a mne sa zdá, že maďarská strana bude v tomto spore ešte dlho ťahať za kratší koniec.

A to z jednoduchého dôvodu. Maďarský minister zahraničných vecí totiž vodu káže a víno pije.

Slovenský postoj, ktorý viaže občianstvo k miestu trvalého bydliska, je jasný a zrozumiteľný. No podľa maďarského ministra zahraničia Martonyiho je „nemoderný a zastaralý". Takto sa nedávno vyjadril v jednej maďarskej spravodajskej televízii. Lenže...

Ten, kto žije v Maďarsku vie, že bez karty trvalého pobytu (lakcím kártya) si nedokáže nič vybaviť. Nevie si vybaviť žiadne poistenie, v bankách nedostane pôžičku, nevie si zaregistrovať auto, vybrať na pošte doporučenú zásielku, nebodaj žiadať o nejakú podporu. Proste bez „lakcím karty" nezmôže nič, ako keby neexistoval. Táto karta je v Maďarsku aspoň tak dôležitá ako pas alebo občiansky preukaz. Martonyi to naisto vie, a preto  je jeho postoj prinajmenšom čudný a kríva na obe nohy. Na jednej strane občianstvo viazané na teritoriálny princíp odmietame, a na strane druhej ho sami v bežnom živote tvrdo a nekompromisne uplatňujeme. Tak o čom to je?

Stalo sa, že človek, ktorý sem prišiel na dlhší pracovný pobyt, si ju tiež musel vybaviť. Po dlhom čakaní išiel na poštu, kam mu kartu poslali z príslušného úradu ako doporučenú zásielku. Na pošte mu však zásielku nechceli vydať, lebo nemal k pasu „lakcím kartu". Darmo sa on oháňal cestovným pasom, nakoniec musel všetko vybaviť jeho zamestnávateľ. Tak to je/bol gól!

A tak sa čudujem, prečo sa v Maďarsku čudujú, že na Slovensku sa viaže občianstvo k trvalému pobytu. Zdá sa, že toto status quo vyhovuje obom premiérom, ktorí odložili tento problém bokom a čuduj sa svete, namiesto pokrikovania cez Dunaj či Ipeľ chcú spoločne cez tieto rieky stavať mosty, spájať diaľnice, plynovody a elektrické siete. Dokonca spoločne zdaňovať bohatých a banky. Po predchádzajúcich skúsenostiach s týmito politikmi dosť zvláštne, nemyslíte? Dá sa to vysvetliť hádam aj tým, že Fico je asi natoľko ľavicový, ako Orbán pravicový. Alebo opačne... Ale v záujme zbližovania hovorím: Čert to ber! Veď raz by ten náš „nekonečný" slovensko-maďarský príbeh už naozaj mohol nabrať iný Smer. Alebo som opäť naivný a „páni" si iba vybrali oddychový čas? Uvidíme...

V každom prípade je to lepšie, ako pobehovať po ihrisku s krvavými očami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?