Quo vadis, Maďar-ország?

Autor: Pavol Žibrita | 26.6.2012 o 6:35 | Karma článku: 11,12 | Prečítané:  970x

Smer, ktorým sa Maďarsko uberá, bytostne zaujíma každého, kto tu žije, a tak je súčasné dianie v krajine, ako aj jej minulosť a budúcnosť, pravidelnou témou našich posedení.  Pri debatách tvoríme zväčša zmiešanú, slovensko-maďarskú spoločnosť (komisiu), ktorá „pracuje" v zložení: muzeológ, historik - archivár, profesor dejepisu, slovenský učiteľ na dôchodku a ja. Aj keď si k nám občas prisadne nejaký maďarský známy, prevaha býva na našej, slovenskej strane. Naše „politizovanie" býva preto z pochopiteľných dôvodov občas búrlivé, spravidla však máva vždy rovnaký priebeh aj koniec. Nech náš „vedecký" tím vytiahne akékoľvek argumenty, podložené historickými faktami, berúc do úvahy dobové súvislosti a spoločensko-politickú klímu, ktorá dominovala pri vzniku a následkoch danej udalosti, naši maďarskí oponenti nie sú ochotní prijať ani jeden z nich, a stále si melú to isté.

            A tak im zbytočne po stý raz  vysvetľujeme, že základy Trianonu si položili sami ešte v  časoch Košúta a spol. a od tých čias ich už iba upevňovali. Netolerantná národnostná politika, nezreformovateľný politický systém, odmietnutie všeobecného volebného práva, to sú len tie najväčšie míľniky, ktoré spolu s porážkou v I. svet. vojne doviedli Maďarov až k Trianonu. „Veď predsa nemôžme dovoliť, aby nejaký „paraszt", „Tót", „Oláh", Srb, Chorvát, Rusín, či nebodaj Cigán, mohol voliť nás - grófov! To nie my, to tie mocnosti sú všetkému na vine!" A tak stále pekne dokola, to isté po sto rokoch, a o sto rokov tiež... Ale poďme späť do prítomnosti!

            Jar sme v Maďarsku prežili bez štátneho bankrotu, čo vládu natoľko povzbudilo, že jej predseda sa už verejne posmieva Únii a nabáda aj ostatných k predvádzaniu „pávích tancov", kým predstavitelia maďarského parlamentu zatiaľ pobehovali  po Sedmohradsku s popolom fašistu-spisovateľa v taške, ktorého chceli uložiť v jeho rodnej maďarskej zemi v Rumunsku. Aby im nikto nemohol nič vyčítať, popol virtuálne rozdelili, a tak sa mohol oddeliť popol fašistu od popola spisovateľa a predseda maďarského parlamentu, tentoraz ako súkromná osoba, svojím vyhlásením opäť nádherne zaperlil, keď si dovolil povedať, že:"...maďarský národ je odsúdený (odsúdený!) na víťazstvo, lebo má syna, z ktorého majú strach (Rumuni), aj keď je už spopolnený." Ak to budú také víťazstvá ako doteraz, tak tých Maďarov začnem ozaj úprimne ľutovať! Medzitým sa vláda stihla pokloniť pri hrobe bývalého stalinistu, neskôr demokrata a dnes „martýra maďarského ľudu", ktorý bol po väčšinu svojho života presvedčeným komunistom, aby následne so stoickým pokojom a s plným zadosťučinením sledovala skutočnú obnovu hortyovského kultu, ktorého hlavný aktér sa naisto čoskoro objaví v tom „správnom svetle" aj v nových učebniciach dejepisu. A tak sa ani nečudujem, že Orbánovi naďalej ostáva na tvári ten jeho povestný povýšenecký, doslova ironický a pohŕdavý úsmev, ktorý tak dráždi opozičných poslancov a politických protivníkov doma i v zahraničí. Pri hodnotení prvej polovice Orbánovho mandátu sa poslanci oboch strán nevyhli nevyberaným slovám a vzájomnému obviňovaniu z klamstva, neschopnosti, ba dokonca z vlastizrady, a tak nebolo horúco len vonku, ale aj v maďarskom parlamente. Ktovie ako bude vyzerať krajina na konci jeho mandátu o dva roky, keď neustále mení smer, a pritom sa tvári, že ho nemení. LEN OrbáN a Jack Sparrow vie, kam tá  Čierna  perla z  Panónskeho mora smeruje ...

            Takže: Kam kráčaš, Maďarsko? Ideš po dobrej alebo zlej ceste? S prúdom či proti prúdu? Späť alebo dopredu? Na západ alebo na východ? K demokracii alebo k diktatúre? Do reality či do sveta rozprávok? K prosperite alebo k úpadku? Do Únie alebo von z Únie? Do izolácie alebo z  izolácie?

            Kam kráča Maďarsko to zatiaľ len tušíme. Žiaľ, je to zlá predtucha. Už len preto, že Maďari sú svojou vládnou garnitúrou opäť, ako v minulosti už veľa krát, „odsúdení k úspechu". K úspechu, ktorý im určite nikto závidieť nebude.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?