Učiteľ – naďalej onuca alebo nádenník?

Autor: Pavol Žibrita | 2.10.2012 o 15:20 | (upravené 2.10.2012 o 15:27) Karma článku: 12,00 | Prečítané:  819x

Prekladám. O Ondrejovi L. Áchimovi. Slovenský gazda, „sedliacky kráľ“, zakladateľ Sedliackej strany, poslanec Uhorského snemu zo začiatku minulého storočia. Hádam najznámejší a najslávnejší Slovák z Békešskej Čaby. V Čabe kolovalo o ňom množstvo legiend. Raz si vraj zavolal k sebe „tretinkárov“ (pracovali na jeho gazdovstve za tretinový podiel) a takto im vraví: „ Od teraz nebudete zo s tretiho, iba zo štvrtyho, kukuric.“ Hundrali, nespokojní boli, a tak im vraví:“ Nuž dobre, tí čo ta budete válalovať(chcieť)  zo štvrtyho zastante si tatanto, a vy čo nebudete, zastante si senka.“ Keď sa rozdelili obrátil sa k „štvrtinkárom“ a takto im vraví: „Ked ste válalovali zo štvrtyho ste nehútali, že aj chudobnimu način zarobiť? A tak vy nedostanete kukuric, iba títo, lebo títo nekceli, iba s tretiho.“ Stalo sa pred sto rokmi, na gazdovstve, no ako vyšité pre dnešné časy v školstve. V oboch provinciách...

 

Lebo raz darmo. Sme provincia. Provincia na okraji vznikajúcej „Európske ríše" . Nie len z geografického hľadiska, ale aj zo všetkých ostatných, a hlavne z toho ekonomického. A kto je v tejto provincii najslabšie zaplatený? Pomocný robotník? Omyl! Túto prácu náhodou poznám. Robil som ju ako chlapec pri otcovi murárovi, ako vysokoškolák na rôznych stavbách, ba dokonca občas aj teraz ako dospelák. Napríklad vlani. Plat 3 EUR  na hodinu. Denne 10 hodín, čistý pracovný čas 8 hodín, no aj tak 30 EUR na deň. Za týždeň 150, za mesiac 600 EUR. Čisté. Na provinčného pomocného robotníka celkom slušné. Kde sa na neho hrabe učiteľ! Teda tu v Maďarsku určite nie!

Keď nedávno štrajkovali učitelia na Slovensku, v susednej provincii sa objavila v tlači správa, že maďarskí učitelia vyjadrujú kolegom na Slovensku solidaritu a štrajk podporujú. Ba tuším bolo tam aj, že im závidia, nakoľko dokázali takto jednotne vystúpiť. Škoda, že sa nepridali. Veď tu v Maďarsku nemá učiteľ s 15-20 ročnou praxou ten plat pomocného robotníka ani z ďaleka (zarába 400 EUR!). Ba nemá ho ani učiteľ pred dôchodkom! A pokiaľ nepôjde do ulíc ani ho mať nebude. Pedagógovia v našich provinciách (v SK aj v HU) sú za svoju prácu ne-sku-toč-ne slabo zaplatení. Samozrejme nie len oni... Napriek tomu „válalujú" aj za štvrtinku. Nedupnú si. Už celé desaťročia je to tak. Nebúria sa, sú uvedomelí, solidárni, chápaví, poslušní služobníci...Nie náhodou je charakteristika učiteľa v oboch provinciách rovnaká. V jednej ho považujú za onucu na nohe národa(SK), v druhej za jeho nádenníka(HU). Ak je to tak, všetko je OK. Veď jeden nádenník alebo onuca si viac ani nezaslúžia! Nezaslúžia? Tí čo slúžia všetkým? Figu borovú! Tí si predsa zaslúžia najviac!(že páni politici!)

Ale bez toho „dupnutia" to nepôjde. A poriadneho, a pred maturitami, a pokiaľ sa nedohodneme. Som presvedčený, že tých, s prepáčením mizerných 10% by sa hneď našlo. A je nádej, že prebudíte aj tunajších kolegov v Maďarsku. Lebo ako sa zdá, toto je načisto zakliata provincia „štvrtinkárov", ktorá si tú kukuric nezaslúži, povedal by Áchim aj dnes. Tak uvidíme...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?