Najlepší zákusok....alebo 16. Festival čabianskej klobásy

Autor: Pavol Žibrita | 15.10.2012 o 6:00 | (upravené 15.10.2012 o 7:05) Karma článku: 9,31 | Prečítané:  1125x

Čaba je pomerne ospalé mesto, taká milá 60-tisícová dedina. No počas Festivalu čabianskej klobásy sa zobudí a má dočasne 150 tisíc aj viac. Pre tu žijúcich najväčšia udalosť roka. Taký „Čabiansky októberfest“. Pravda, pivo ku stolu vám nedonesú „cecane“ ako v Mníchove, ale inak so všetkým, čo k tomu patrí. Dnes je to už hádam najväčší gastronomický festival v Maďarsku, na ktorí prichádzajú ľudia  zo všetkých kútov sveta. Všetko o festivale  nájdete na príslušnej webovej stránke. Ja by som chcel v krátkosti poukázať na úlohu, či lepšie povedané na podiel nás Slovákov na jeho popularite a úspechoch.

 pz

 

Spojitosť čabianskej klobásy s našimi predkami nie je náhodná, podobne ako nie ja náhodná spojitosť Slovákov s festivalom. Boli to oni, ktorí tento kult klobásy zaviedli. A boli sme to my, čabianski Slováci, ktorí sme tento festival ideovo nakopli, aj keď ho od samého začiatku realizujú iní. A dnes je to tak, že najväčšiu skupinu návštevníkov tvoria Slováci zo Slovenska. Nie náhodou vyhrával súťaž suchých klobás po celé roky Krajčo „palibáči", nie náhodou je zakladateľom a predsedom Klubu čabianskej klobásy Uhrin Zoli, nie náhodou bolo prvé víťazné ženské družstvo zo Slovenskej školy(120 mužských družstiev chcelo vtedy spáchať samovraždu!), nie náhodou si nedávno odniesli palmu víťazstva potomkovia presídlencov zo Slovenského Komlóša žijúci v Salibách (Janko Chovanec a spol.). Popularita „čabajky"je tak veľká, že minister poľnohospodárstva (Torgyán) ju svojho času navrhol zaradiť medzi vychýrené maďarské produkty tzv. „Hungarikum". Myslím, že nakoniec z toho z pochopiteľných dôvodov zišlo, lebo by to muselo byť „slovenské hungarikum", a to predsa nejde...ani v Maďarsku. Kto neverí, že klobásu sem priniesli z „Horniakov" Slováci, tomu zvyknem porozprávať slovenskú rozprávku -Tri želania- kde klobása prirástla rybárovej žene k nosu v časoch, keď Maďari o nej ani nechyrovali...

No a na prvom festivale sme súťažili pod mottom: „Najľepšuo šitemíňa je čabianska klbása!" Aj sme si odniesli cenu divákov: „Najsympatickejšie družstvo". To heslo platí do dnešných čias. Ujalo sa. Jednoducho preto, lebo je pravdivé...a naše...také čabianske....ako tá naša čabajka ...

Kto neverí, ten  nach  príďe koncom týždňa do Čaby osobne vidieť či je tak...tak, že ozaj platí: šitemíňa=zákusok=čabianska klobása=mňam-mňam. Iba merkujte nah Ván ňezabehňe! MŇAM!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?