Osem statočných

Autor: Pavol Žibrita | 15.4.2013 o 15:03 | Karma článku: 7,73 | Prečítané:  634x

Nedávno prebehli v Maďarsku zápisy  do prvého ročníka. Očakávali sme ich s určitými obavami, nakoľko sa od rodičov prvý raz požadovalo, aby sa vyjadrili k vyučovaniu slovenského jazyka a k svojej národnosti. Preto tá posledná veta v predchádzajúcom článku (Tak nám Pán Boh pomáhaj!). Moje obavy boli, našťastie, zbytočné. Zrejme ich vyvolávala spomienka na rok 1961, keď (údajne) rodičia   „zlikvidovali” jednojazyčnú slovenskú školu v Békéšskej Čabe a dnes sa osud školy dostal opäť do ich rúk.

 

Podľa najnovšieho nariadenia sa  totiž vyučovanie slovenského jazyka v školách v Maďarsku môže začať iba v tom prípade, ak o to požiada najmenej osem rodičov. Tí by sa navyše mali vyjadriť, že sú danej národnosti (toto nariadenie sa samozrejme dotýka všetkých národnostní v Maďarsku). Pirodzene, že sme boli trochu nervózni, ako to dopadne, a to aj napriek tomu, že nám muselo byť jasné: ak zapíše rodič svoje dieťa do tzv. slovenskej školy, odpovedať na dané otázky by mu nemalo robiť žiadny problém. Veď kto si dnes v Maďarsku dá dieťa do takejto školy? Len ten, kto má niečo spoločné so slovenským živlom a nehanbí sa za svoj slovenský pôvod (bez ohľadu na to, ako ovláda slovenčinu). A veru žiadny problém ani nenastal. Devätnásť rodičov požiadalo o vyučovanie slovenského jazyka a šestnásť z nich uviedlo, že sú slovenskej národnosti. To je náš prípad. Inde to zrejme nebude také jednoduché a bude závisieť len a len na rodičoch. A tak budem teraz zvedavý, či sa v  dedinách a mestečkách v Maďarsku, kde nie je tzv. slovenská škola, ale žijú v nich Slováci, nájde tých osem rodičov, ktorí budú takí smelí(statoční?), že podpíšu žiadosť, aby sa slovenský jazyk mohol v ich dedine, mestečku, vyučovať aspoň ako predmet. Lebo raz darmo, pokiaľ „záujem" o národnosť pribúda, záujem o slovenčinu sa medzi  dospelými i deťmi, vytráca. Ale o tom snáď niečo nabudúce...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?