Rok 2040 – koniec Slovákov v Maďarsku?

Autor: Pavol Žibrita | 29.4.2013 o 6:36 | Karma článku: 7,02 | Prečítané:  720x

Po dvoch rokoch čakania konečne vieme, na čom sme. Tí, ktorí sa angažujú v oblasti slovenského národnostného života v Maďarsku sú z výsledkov sčítania obyvateľstva mierne sklamaní. Patrí k nim aj môj najlepší priateľ v Maďarsku, tunajší rodák, Komlóšan a zároveň Slovák telom aj dušou - Michal L. Podľa mňa je Miško jediným človekom v celom Maďarsku, ktorý rozmýšľa, cíti a sníva iba po slovensky. Prirodzene, že mu osud Slovákov v Maďarsku nemôže byť ľahostajný. Vidí, cíti,  kam to celé speje, pričom vie, že to nedokáže zmeniť, že sa to už skutočne nedá, a preto je z toho docista nešťastný a frustrovaný. Ani sa mu nedivím. Slovákov je tu stále menej a menej a výsledky sčítania obyvateľstva v Maďarsku ukazujú napr. aj to, že ak sa bude slovenčina ako materinský jazyk naďalej strácať takým tempom ako doteraz, tak pri sčítaní v roku 2040 sa k nej, ako materinskému jazyku, už nebude mať kto prihlásiť! Dovtedy (a možno aj skôr) totižto  všetci vymrú.

 

Tak túto zúfalú dušu sa občas snažím utešiť. Už dlhší čas mu vravím: „ Miško, ešte  to nie tak zlé. Ja si dokonca myslím, že Slovákov pribúda. Teda aspoň tu v Čabe." „Ty si naisto osprostev!" - vraví mi a pozerá na mňa, akoby ma šanoval. Pritom obaja vieme, že len v Čabe je najmenej päť krát toľko Slovákov, ako sa ich prihlásilo. Preto ma vôbec neprekvapilo, že počet tých, čo sa prihlásili k slovenskej národnosti vzrástol oproti poslednému sčítaniu takmer o 70 %! No aj tak je to len hra čísel. Podstatné je, vravím Miškovi už dávno pred uverejnením  výsledkov sčítania, že sa mi skutočne tak vidí, akoby Slováci v posledných rokoch  pribúdali. „A z čoho tak súdiš?"- pýta sa. A ja mu porozprávam o svojich skúsenostiach: začal som chodiť po domáce mlieko k súkromníkovi a v rade predo mnou sa ľudia veselo rozprávajú po slovensky (čabiansky);  vojdem, utrúsim slovenské slovo a s tetuškou sa razom pekne podovrávame po slovensky; volá mi banka, aby som si navýšil úver - dajte pokoj! - uľavím si po slovensky a z druhého konca dostávam  odpoveď  takmer čistou slovenčinou, aby som si dal pozor, že mi rozumejú; na čabianskom pľaci nakupujem spravidla len u tých, čo vedia po slovensky, no vždy objavím nových a nových predávajúcich, ktorí sa nehanbia za to svoje milé čabianske nárečie; idem na strik do ktorejkoľvek krčmičky v Čabe a som si istý, že  vždy, keď sa ozvem po slovensky, sa tam nájde nejeden človiečik, ktorý sa pochváli, že rozumie, že ešte trochu vie; to isté ma postretne na kúpalisku, v Tescu, či len tak na ulici a mohol by som takto pokračovať. Proste už dlhší čas cítim - zažívam, vidím, počujem, že ľudia, ktorí sú inej národnosti, sa napriek oficiálnej maďarskej politike (a tá je tu-musí byť!- ako vždy silne pronárodne orientovaná) prestávajú za svoj pôvod hanbiť. Potvrdilo to aj toto posledné sčítanie obyvateľstva, ktoré vykázalo nevídaný percentuálny nárast počtu príslušníkov niektorých národností. Napríklad aj tej našej - slovenskej. Takže treba len dúfať, že to bude mať stúpajúci trend a k svojim slovenským koreňom, k svojmu pôvodu, sa bude hlásiť stále viac a viac ľudí. Tak si myslím, že k tomu terajšiemu nárastu dopomohlo aj to, že ten náš „slovenský príbeh" je za posledných desať rokov trochu úspešnejší ako ten maďarský. Je nádej, že rok 2040 predsa len prežijeme.

Ostatne-dodávam Miškovi  nakoniec- na Slovensku nám práve vyrastá nová(prvá?) generácia, ktorá sa pri sčítaní obyvateľstva o desať rokov zapíše ako: Slovák-maďarského pôvodu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?