Prečo nie je ľahké byť Maďarom na Slovensku

Autor: Pavol Žibrita | 18.7.2013 o 8:35 | Karma článku: 7,24 | Prečítané:  1178x

Priateľov na Slovensku viem navštíviť iba v čase prázdnin. Tentoraz som medzi prvými  navštívil „svojich“ Maďarov z okolia Nitry. Nielen preto, že majú dobré víno, ale hlavne preto, že mi vždy ochotne pomôžu, sú milí a trápia ich podobné problémy ako tunajších Slovákov na Dolnej zemi. A tak mi pri opekaní slaninky, grilovaní a popíjaní skvelého vínka aj teraz vyčítali, prečo už konečne nenapíšem aj to, že aj oni to majú podobne ťažké ako Slováci v Maďarsku. Naozaj?

 

Aby to nemali „zadarmo" a reč nestála, na začiatok zľahka zaprovokujem. Pri dobrom domácom vínku to nie je ani tak ťažké. „Maďari na Slovensku to majú, a vždy aj mali, 100x ľahšie ako Slováci v Maďarsku!" - zadúcham do pahreby a hneď je oheň na streche. Hasíme ho Rizlingom, no ten nás iba stále viac rozpaľuje. „Maďarská politika bola voči národnostiam snáď najhoršia na svete!"- prilievam olej do ohňa, ktorý tentoraz zalievame kvalitným Chardonnay. To je už diskusia v plnom prúde a na rad prichádza „Zmeska", pýcha domáceho pána. Aj naša spoločnosť je taká, ako to víno. Sme zmes Slovákov, Maďarov, „poloslovákov" a „polomaďarov", presídlencov, ba aj vysídlencov. Každý má svoju bolesť, svoj názor, a tak je o čom. Za pár hodín preberieme naše tisícročné spolužitie a zakotvíme v súčasnosti, ktorá nás, predsa len, trápi najviac. Rozchádzame sa hlboko po polnoci. „Tak čo, napíšeš?"- pýtajú sa pri „kapurkovej". „Napíšem, napíšem - sľubujem, keď sadám do taxíka. Len neviem čo a ako. Na ceste domov rozmýšľam, ako to napísať, no nič mi nenapadá, ani keď si nad ránom líham do postele.

Ráno na obed, keď sa svieži zobudím - hlava po dobrom víne nebolí - zrazu viem, čo a ako napíšem. V ten večer odznelo toho príliš veľa, aby sa to zmestilo na jeden blog, a tak na záver len zopár vecí, o ktorých si myslím, že ich skutočne trápia. V podstate sú ich „boľačky" také isté, ako „boľačky" Slovákov v Maďarsku, len tí si už na ne po stáročiach dávno zvykli(?) - skomolený jazyk a jeho používanie, školstvo, otázky typu: Čo si? Slovák alebo Maďar?, zaťaženosť minulosťou: zlí Maďari - dobrí Slováci, a pritom sme veru tých krívd na Maďaroch napáchali požehnane aj my - Slováci, no ešte stále si myslíme, že tí zlí boli(sú) len oni, atď.,atď..... Žiaľ v našom stredoeurópskom priestore a hlavne v oboch našich provinciách sme tou minulosťou ešte vždy značne zaťažení. No nielen my....Najviac však mojich priateľov trápi toto: maďarská babka/prababka na Slovensku sa nevie dohovoriť so svojím vnúčikom, lebo ten nevie, dokonca nechce (!) hovoriť po maďarsky. Presne tak, ako tu v Čabe, len opačne. Lenže tu to trvalo 250 rokov, kým k tomu dospelo, kým s Maďarmi na Slovensku sa to stalo za posledných 60-70 rokov. A verte-neverte, to ich snáď trápi najviac... proste nie je ľahké byť Maďarom.....na Slovensku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?